Najczęściej zadawane pytania
1. Czy mogę żądać zawieszenia spłaty rat kredytu na czas trwania procesu z bankiem?
2. Czy bank może wyciągnąć wobec mnie negatywne konsekwencje, jeżeli złożę przeciwko niemu pozew?
Zdecydowanie nie. Mimo wytoczenia procesu sądowego o unieważnienie umowy, umowa kredytu nadal obowiązuje. Jeżeli zatem kredytobiorca wykonuje umowę zgodnie z jej treścią, to bank nie ma prawa jej wypowiedzieć ani obarczyć kredytobiorcę innymi negatywnymi skutkami.
3. Mój kredyt jest spłacony w całości. Czy mogę pozwać bank?
Tak. Całkowita spłata kredytu nie stanowi przeszkody do żądania zwrotu spłaconych rat i kosztów okołokredytowych wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie w zapłacie. W tej sytuacji kredytobiorca może wystąpić z żądaniem przesłankowego unieważnienia (ustalenia nieważności) zawartej umowy kredytu.
4. W którym sądzie będzie toczyć się moja sprawa?
Aktualnie dla rozstrzygania spraw „frankowych” wyłącznie właściwy jest sąd, w którego obszarze właściwości ma miejsce zamieszkania kredytobiorca będący konsumentem. Zatem jeżeli kredytobiorca mieszka np. w Krakowie, właściwy do rozstrzygnięcia jego sprawy będzie sąd w Krakowie.
5. Zawarłem z bankiem aneks do umowy, dający mi możliwość spłaty rat bezpośrednio w CHF. Czy to stanowi przeszkodę w pozwaniu banku lub zwiększa ryzyko procesowe?
Nie, zawarcie aneksu nie ma żadnego znaczenia dla ustalenia, że umowa jest nieważna. Istotna jest bowiem treść umowy kredytu z chwili jej zawarcia, a nie sposób wykonywania umowy, w tym późniejsze aneksy.
6. Czy ma znaczenie fakt, że kredytowane mieszkanie było wynajmowane?
Istotny jest moment zawarcia umowy i cel kredytu. Jeżeli mieszkanie było zakupione w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, a nie na cele prowadzonej działalności gospodarczej, to późniejszy wynajem nie ma żadnego znaczenia. Do każdej sprawy należy jednak podejść indywidualnie i każdorazowo rzetelnie ocenić ryzyko
7. Czy podpisanie oświadczenia o ryzyku kursowym wyklucza możliwość pozwania banku?
Podpisanie oświadczenia o ryzyku kursowym nie zamyka drogi do dochodzenia swoich praw w sądzie. Z ugruntowanego już orzecznictwa jednoznacznie wynika, że oświadczenia przedkładane kredytobiorcom do podpisania były lakoniczne i nie spełniały wymogów należytego obowiązku informacyjnego. Oświadczenie takie należy jednak każdorazowo przeanalizować i ocenić w świetle pozostałych okoliczności sprawy.
8. Czy rozwód uniemożliwia pozwanie banku i unieważnienie umowy kredytu?
Pozwanie banku po rozwodzie jest jak najbardziej możliwe. Jeśli byli małżonkowie współpracują ze sobą w tym zakresie, rozwód nie ma dla sprawy większego znaczenia. Jeżeli brak jest porozumienia, sprawa wymaga indywidualnego przeanalizowania i wybrania najwłaściwszego sposobu na pozwanie banku.
9. Czy po wygranej sprawie, bank może nie zapłacić mi zasądzonej kwoty?
Banki są zobowiązane do zapłaty kwot zasądzonych wyrokiem. Jeżeli bank nie zrealizuje wyroku dobrowolnie, pieniądze wyegzekwuje komornik sądowy. W praktyce rozliczenie wzajemnych wierzytelności często następuje w drodze porozumienia (np. poprzez złożenie oświadczenie o potrąceniu).
10. Czy mogę sprzedać kredytowaną nieruchomość w trakcie procesu?
Tak, sprzedaż nieruchomości nabytej za środki z kredytu jest możliwa także w toku procesu sądowego.