Gdy zbliża się rozprawa sądowa, wielu frankowiczów szuka odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Jak wygląda rozprawa frankowa? Kto zadaje pytania? O co zapyta sąd i pełnomocnik banku? Co jeśli nie będę znał odpowiedzi na pytanie sądu? Co jeśli nie będę pamiętał okoliczności zawarcia umowy kredytu, przecież było to tak dawno?
Zachęcam do lektury poniższego artykułu, w którym odpowiadam na wymienione wyżej pytania.
Jak przygotować się do rozprawy frankowej?
Gdy zbliża się termin przesłuchania stron w sprawie frankowej, większość kredytobiorców odczuwa stres. Należy wówczas pamiętać, że odpowiednie przygotowanie do przesłuchania pozwoli ten stres zminimalizować. Przypomnienie sobie okoliczności podpisania umowy kredytu i jego spłaty oraz weryfikacja dokumentów kredytowych powinny sprawę ułatwić. Odpowiedzi na wiele pytań zadawanych podczas rozprawy, które wymieniłam poniżej, wynikają bowiem z treści zawartej umowy kredytu i pozostałych dokumentów kredytowych.
Zachęcam jednak, by każdy kredytobiorca, przygotowując się do rozprawy, omówił jej przewidywany przebieg ze swoim pełnomocnikiem. Tylko on zna sprawę i ma niezbędne doświadczenie i wiedzę, które pomogą bezproblemowo przejść przez przesłuchanie. Zazwyczaj przed rozprawą pełnomocnik spotyka się z klientem i szczegółowo omawia z nim przebieg rozprawy, panujące na niej zasady i przede wszystkim najczęściej zadawane pytania.
W przypadku rozprawy zdalnej (online) należy przed rozprawą, najlepiej kilka dni wcześniej, przeprowadzić test połączenia. Zazwyczaj sądy przesyłają w tym celu link umożliwiający nawiązanie połączenia testowego. Dzięki temu mamy szansę wyeliminować problemy techniczne, które mogą spowodować odroczenie rozprawy i tym samym przedłużenie całego procesu.
Jak przebiega przesłuchanie frankowicza?
Na rozprawę, na której ma odbyć się przesłuchanie, należy stawić się punktualnie niezależnie od tego, czy jest to stawiennictwo osobiste w budynku sądu, czy jest to tzw. rozprawa zdalna . Dodatkowo należy pamiętać o posiadaniu przy sobie dowodu osobistego, ponieważ sąd sprawdza tożsamość osoby składającej zeznania i wzywa do okazania dowodu. W przypadku rozprawy zdalnej okazanie dowodu osobistego następuje do kamery komputera.
Podczas przesłuchania jako pierwszy pytania zadaje sąd, następnie pełnomocnik kredytobiorcy, a na końcu pełnomocnik banku.
Sąd poucza także kredytobiorcę o skutkach uznania umowy za nieważną. Po dokonaniu pouczenia sąd pyta, czy kredytobiorca jest tych skutków świadomy i chce by sąd ustalił, że umowa kredytu jest nieważna.
Jak zeznawać w sprawie frankowej?
W sprawie frankowej przede wszystkim należy odpowiadać na pytania sądu oraz pełnomocników zgodnie z prawdą i swoją wiedzą. Jeżeli kredytobiorca nie zna albo nie pamięta okoliczności, o które pyta sąd lub pełnomocnik, powinien odpowiedzieć „nie wiem” lub „nie pamiętam”. Nawet jeżeli pełnomocnik banku usilnie zadaje to samo pytanie na różne sposoby.
Zalecam, by odpowiadać zwięźle i konkretnie na zadane pytanie, nie wdając się w zbędną dyskusję.
Jeżeli kredytobiorca nie rozumie pytania zadanego przez sąd lub pełnomocnika, powinien to zasygnalizować i poprosić o wyjaśnienie lub doprecyzowanie pytania. Jeżeli natomiast frankowicz uzna, że nie odpowiedział w pełni na zadane pytanie lub którakolwiek ze stron mu przerwała, może poprosić o umożliwienie dokończenia wypowiedzi.
Jakie pytania padają na rozprawie frankowej?
Pytania, które pojawiają się najczęściej na rozprawach frankowych są następujące:
-
- Kiedy i w jakim celu zawarto umowę kredytu?
-
- Na co przeznaczony został kredyt?
-
- Jaką kwotę kredytu wypłacił Bank?
-
- Dlaczego kredytobiorca wybrał dany bank i kredyt powiązany z kursem waluty obcej?
-
- Czy kredytobiorca sprawdzał oferty innych banków oraz kredyty złotówkowe?
-
- Czy kredytobiorca korzystał z usług pośrednika kredytowego?
-
- Czy kredytobiorca miał zdolność kredytową w złotych?
-
- Dlaczego kredytobiorca zawarł umowę kredytu waloryzowanego kursem waluty obcej, a nie kredytu złotowego?
-
- Jakie wykształcenie posiadał kredytobiorca w chwili zawarcia umowy kredytu oraz czym zajmował się zawodowo?
-
- Czy kredytobiorca posiadał inne kredyty powiązane z kursem waluty obcej? Jeżeli tak, kiedy zostały one zawarte?
-
- Ile spotkań z pośrednikiem kredytowym lub pracownikiem banku poprzedziło zawarcie umowy kredytu? Ile te spotkania trwały i jaki był ich przebieg?
-
- Czy pracownik banku lub pośrednik kredytowy pouczał o ryzyku kursowym?
-
- Czy przedstawiciel banku przedstawiał historyczne wahania kursów, a jeśli tak, to jaki okres obejmowała ta historia?
-
- Czy przedstawiciel banku przedstawiał symulację wahań kursów walut i wpływ tych wahań na wysokość raty? Jeżeli tak, to w jaki sposób? Czy był to wykres, itp.?
-
- Czy przedstawiciel banku informował, że kursy walut będą ustalane przez bank, a jeśli tak, to czy wyjaśniał, w jaki sposób te kursy będą ustalane?
-
- Czy przedstawiciel banku informował, że kursy mogą wahać się dowolnie, w sposób nieograniczony oraz że nie można przewidzieć, w jaki sposób te kursy będą się wahać za kilka czy kilkanaście lat?
-
- Czy przedstawiciel banku informował, że umowa kredytu indeksowanego lub denominowanego jest bardzo popularna i powszechnie zawierana?
-
- Czy przedstawiciel banku informował, że wahania kursów walut są nieznaczne, a CHF uznawany jest za walutę stabilną i bezpieczną?
-
- Czy kredytobiorca zapoznał się z treścią umowy kredytu przed jej podpisaniem? Czy mógł zabrać umowę do domu przed jej podpisaniem by np. skonsultować ją z prawnikiem?
-
- Czy kredytobiorca w chwili podpisywania umowy miał świadomość ryzyka kursowego?
-
- Czy kredytobiorca miał świadomość, że kursy walut będzie ustalał bank?
-
- Czy gdyby przedstawiciel banku pouczył kredytobiorcę, że ryzyko kursowe jest nieograniczone i nie można przewidzieć, jak będzie kształtować się kurs waluty obcej za kilka czy kilkanaście lat, to czy kredytobiorca podpisałby umowę kredytu waloryzowanego kursem CHF?
-
- Czy kredytobiorca postrzegał bank jako instytucję zaufania publicznego?
-
- Czy projekt umowy kredytu został przygotowany przez bank?
-
- Czy kredytobiorca negocjował umowę indywidulanie w jakiejkolwiek części? Jeśli tak, to w jakiej?
-
- Czy przedstawiciel banku pouczył kredytobiorcę o możliwości negocjowania umowy kredytu?
-
- W jakiej walucie wypłacony został kredyt?
-
- W jakiej walucie następowała spłata?
-
- Czy możliwa była spłata w walucie obcej od początku obowiązywania umowy kredytu?
-
- W jakiej walucie kredytobiorca otrzymywał harmonogramy spłaty rat?
-
- Czy pod adresem kredytowanej nieruchomości była prowadzona lub zarejestrowana działalność gospodarcza? Jeżeli tak, to od kiedy?
-
- Czy działalność gospodarcza była faktycznie wykonywana w kredytowanej nieruchomości?
-
- Czy koszty eksploatacji kredytowanego mieszkania lub domu stanowiły koszt uzyskania przychodu w działalności gospodarczej?
-
- Dlaczego kredytobiorca nie kwestionował umowy kredytu wcześniej?
-
- Kiedy kredytobiorca dowiedział się, że zawarta umowa kredytu zawiera postanowienia niedozwolone? Skąd powziął taką wiedzę?
-
- Czego kredytobiorca domaga się w pozwie?
-
- Dlaczego kredytobiorca kwestionują umowę?
-
- Ile kredytobiorca spłacił dotychczas łącznie tytułem rat kredytu?
-
- Jakie jest aktualne saldo zadłużenia?
-
- Czy kredytobiorcy pozostają w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej?
-
- Czy kredyt spłacany jest z majątku wspólnego?
-
- Czy kredytobiorca zna skutki nieważności umowy kredytu? Jeżeli tak, jakie mogą to być skutki?
-
- Czy kredytobiorca chce, by sąd zastąpił klauzule niedozwolone innymi klauzulami lub kursem średnim NBP?
-
- Czy kredytobiorca chce, by sąd utrzymał umowę w mocy pomimo, że występują w niej klauzule niedozwolone?
Powyższe pytania nie wyczerpują listy pytań, jakie mogą pojawić się podczas przesłuchania. Niniejszy artykuł ma na celu jedynie zobrazowanie przebiegu rozprawy i pomoc w przygotowaniu się do często podchwytliwych pytań ze strony sądu i pełnomocników banków.
Należy pamiętać, że przesłuchanie następuje zazwyczaj tylko jeden raz w toku całego procesu i może mieć kluczowy wpływ na wynik sprawy (oczywiście obok treści umowy kredytu).
Po więcej wpisów dotyczących tematyki kredytów frankowych zapraszam tutaj. Z kolei odpowiedzi na najczęściej zadawane przez kredytobiorców pytania, znajdą Państwo w zakładce Najczęściej zadawane pytania.