Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wyrokiem z dnia 24 października 2024 r., w sprawie C-347/23, uznał, że osobę fizyczną, zawierającą umowę kredytu hipotecznego w celu pozyskania środków na nabycie lokalu, który ma zostać przeznaczony do odpłatnego najmu (buy-to-let), należy uznać za konsumenta w rozumieniu dyrektywy nr 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.
Trybunał wskazał, że osoba fizyczna, która zawiera umowę kredytu hipotecznego w celu sfinansowania zakupu jednej nieruchomości mieszkalnej w celu odpłatnego oddania jej w najem, wchodzi w zakres pojęcia „konsumenta” w rozumieniu Dyrektywy, jeśli owa osoba fizyczna działa w celach niezwiązanych z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.
WYROK TSUE W PRAKTYCE
Okoliczność, że osoba fizyczna usiłuje osiągać dochody z zarządzania tą nieruchomością, nie może sama w sobie prowadzić do wyłączenia tej osoby z zakresu pojęcia „konsumenta” w rozumieniu Dyrektywy.
Oznacza to, że osoba, która zawarła umowę kredytu hipotecznego w celu pozyskania środków na zakup jednej nieruchomości przeznaczonej na odpłatny wynajem, powinna być w sporze z Bankiem uznawana za konsumenta, w związku z czym może korzystać z uprawnień ustanowionych w Dyrektywie.
Podsumowując, wyrok TSUE otwiera drogę tym kredytobiorcom, którzy obawiali się procesu sądowego z uwagi na przeznaczenie kredytowanego mieszkania na wynajem.
Pełna treść wyroku TSUE.
Po więcej aktualności zapraszam na profil Fb.